AUGUSTÓW – to wodna stolica północno-wschodniej Polski. Dzięki Centrum Nurkowemu Adriatic uroki Augustowa mogą podziwiać płetwonurkowie z całej Polski. Profesjonalna baza nurkowa Cn Adriatic w Augustowie zlokalizowana w Villi Marina jest jedyną bazą nurkową w tym rejonie.
W samych granicach administracyjnych Augustowa znajduje się 9 jezior, ale nurkować w zasadzie można w kilkunastu – w samym Augustowie bądź w pobliżu Augustowa. Wybór akwenu podyktowany zawsze jest najlepszymi w danym momencie warunkami.
· Jezioro Necko o powierzchni 400 ha należy do typu polodowcowych jezior rynnowych. Jezioro ma dość dobrze rozwiniętą linię brzegową, w większości (70%) porośniętą lasem, z licznymi piaszczystymi plażami. Maksymalna głębokość to 25 m.
· Jezioro Białe o powierzchni 476,6 ha, nazywane jest też: Białe Augustowskie. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta z licznymi zatokami (Orzechówka, Tartaczna, Wierszowiec) i półwyspami (Pień, Dąbek, Lisi Ogon). Brzegi są w większości wysokie i suche, porośnięte lasem sosnowym. Na jeziorze znajdują się wyspy. Maksymalna głębokość dochodzi do 30 m. Idealne do nurkowań nocnych i podlodowych. Na głębokości do 20 metrów znajduje się przepiękny wrak barki. Od 5 do 15metrów znajdują się platformy szkoleniowe oraz tory przeszkody.
· Jezioro Sajno o powierzchni 522,5 ha, to największe jezioro w grupie jezior augustowskich. W północnej części jeziora ma ujście Kanał Bystry, który łączy jezioro z Augustowem. Maksymalna głębokość to 27 m. Jezioro objęte jest strefą ciszy. Pod wodą natknąć się można na dłubanki– wg naszej oceny- najstrarsze z jakimi spotkaliśmy się na Podlasiu.
· Jezioro Sajenek o powierzchni 68,2 ha to jezioro rynnowe. Głębokość maksymalna wynosi 12,6 m. Długość linii brzegowej to 3,13 km. Połączone jest z jeziorem Sajno.
· Staw Sajenek o powierzchni 35,8 ha.
· Jezioro Studzieniczne o powierzchni 251 ha to jezioro rynnowe z bardzo rozwiniętą linią brzegową. Maksymalna głębokość to 30,5 m. Na Jeziorze Studzienicznym znajdują się wyspy: Lipówek, Janowy Grąd (największa), Brzozowy Grąd (najmniejsza: 0,08 ha), która stanowi rezerwat florystyczny. Objęte jest strefą ciszy. Akwen idealny jest do nurkowań szkoleniowych. Piękne nurkowania nocne- wg nas najpiękniejsze na Suwalszczyźnie.
· Jezioro Rospuda o powierzchni 104 ha połączone jest z jeziorem Necko. Do jeziora wpada rzeka Rospuda. Linia brzegowa jest rozwinięta. Brzegi są wysokie, w 100% porośnięte lasem. Dno jest słabo zróżnicowane, najgłębszy punkt ma 10,5 m.
· Staw Wojciechowski o powierzchni 22,6 ha, z maksymalną głębokością sięgającą 3,1 m. Wojciech jest jeziorem rynnowym o zróżnicowanej linii brzegowej. Cechy charakterystyczne: płytkie, dla pasjonatów fotografii podwodnej, piękny litoral.
· Staw Księdzowski (Studzieniczański) – o powierzchni ok. 8 ha- płytkie, dla pasjonatów fotografii podwodnej, piękny litoral, na każdym nurkowaniu można spotkać liny.
A oprócz tego
- SERWY– w powiecie augustowskim, w gminie Płaska, leżące na terenie Pojezierza Litewskiego, to perełka augustowskich jezior. Średnia głębokość jeziora wynosi 14,1 m[2] lub 14,5 m natomiast głębokość maksymalna 41,5 m. Pod wodą na głębokości 5 m platformy, na ok 10 metrach wrak żaglówki, na 16 m wrak łodzi motorowodnej, przejrzystość wody bardzo dobra, zazwyczaj od 3 do 10 metrów.
- WIGRY– Jezioro znajduje się na pograniczu Pojezierza Wschodniosuwalskiego i Równiny Augustowskiej. Południowa część jeziora leży – w gminie Nowinka w pow. augustowskim. Wigry należą do najgłębszych (5 miejsce w kraju) i największych (10 miejsce) jezior Polski, głębokość średnia to 15 metrów, a maksymalna 74 metry. Krajobraz podwodny jest bardzo zróżnicowany, podziwiać można piękne ściany, czy naturalne „przeszkody”. Jezioro znajduje się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, aby tu zanurkować konieczne jest zorganizowanie/ wykupienie (z wyprzedzeniem) zezwolenia.
- RAJGRODZKIE – Średnia głębokość jeziora wynosi 9,4 m, natomiast głębokość maksymalna 52,0 m. Walory przyrodnicze na brzegach Jeziora, a zwłaszcza lasy sosnowe, stwarzają specyficzny mikroklimat. Na powierzchni Jeziora Rajgrodzkiego można spotkać wiele gatunków ptactwa wodnego. Spośród ryb występuje tu: szczupak, okoń, miętus pospolity, ukleja, sieja, sielawa, płoć, leszcz, węgorz. Pod wodą piękny zatopiony most. Przejrzystość – bardzo dobra
- BUSZNICA leży na Równinie Augustowskiej w Puszczy Augustowskiej. Jest ono najgłębszym jeziorem leżącym w całości na terenie powiatu augustowskiego (jezioro Wigry, którego południowy fragment znajduje się w pow. augustowskim, jest głębsze, ale największa głębia, 73 m, leży na terenie pow. suwalskiego). Busznica ma owalny kształt. Linia brzegowa jest słabo rozwinięta, niemal w 100% porośnięta borem sosnowym. Lejowate dno pozbawione jest górek i dołków, opada najpierw łagodnie, a następnie stromo. Jezioro posiada tylko jeden odpływ – niewielki rów melioracyjny o zamulonym dnie i powolnym nurcie. Zbiornik zalicza się do wód sielawowych. W jeziorze żyją gatunki ryb, takie jak: szczupak, leszcz, płoć, węgorz oraz okoń.
NO I OCZYWIŚCIE HAŃCZA
· Hańcza to rynnowe jezioro polodowcowe, leżące na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, w całości objęte jest ochroną, jako rezerwat przyrody. Hańcza dla płetwonurków jest miejscem magicznym. Pod wodą podziwiać możemy przepiękne formacje skalne, niesamowite uformowanie dna oraz takie archeologiczne okazy, jak dłubanki. Te niewielkie łodzie wyżłobione z pni drzew, pochodzą z czasów Średniowiecza, a wynalezione zostały prawdopodobnie w ósmym tysiącleciu przed naszą erą. Zanurzając się w tym kultowym jeziorze spotkać możesz szczupaki, trocie jeziorowe, sieje, sumy oraz ukryte w zakamarkach popularnych „ścianek” przepiękne miętusy. A zanurzenie proponujemy każdemu. Hańcza, oprócz swojego ogromnego uroku i wspomnianej już magii, jest przede wszystkim jeziorem bardzo uniwersalnym. Szczególnie polecamy tu głębokie nurkowania trimixowe, na tych głębokościach, jedyne w Polsce.