Augustów jest miastem posiadającym wyjątkowe właściwości klimatyczne i wysokie walory krajobrazowe. To znakomite miejsce dla osób, które chcą uciec od wielkomiejskiego zgiełku. Otoczony jest kilkunastu jeziorami z urozmaiconą linią brzegową, piaszczystymi plażami i nierzadko wysokimi skarpami oraz rozległą Puszczą Augustowską.

Augustów to też wodna stolica północno-wschodniej Polski, doskonałe miejsce na spływ kajakowy, żeglowanie, rejs statkiem, katamaranem czy gondolą. Aktywnie czas spędzą tu biegacze, rowerzyści, pasjonaci jazdy konnej czy nordic walking. A dzięki Centrum Nurkowemu Adriatic uroki Augustowa i okolic będą mogli również podziwiać płetwonurkowie z całej Polski.

Malownicze widoki, czyste powietrze i woda w jeziorach, relaksujące lasy sosnowo świerkowe, nienaruszona natura i życzliwi mieszkańcy – to wszystko tylko w Augustowie! W 2014 r. Augustów został uhonorowany tytułem „Najmilszego miasta w Polsce”.

Krajobraz ziemi augustowskiej kształtowany był przez zlodowacenia. Wody z topniejącego lodowca żłobiły rynny, tworząc jeziora rynnowe- nieduże pod względem powierzchni, ale dość głębokie. Augustowskie wody są czyste. Ma na to wpływ głównie bogata szata roślinna.

Tereny dzisiejszego Augustowa do końca XIII były zamieszkiwane przez plemię Jaćwingów. Miasto założone zostało przez króla Zygmunta II Augusta. Augustów ze względu na korzystne położenie szybko się rozwijał.Już w okresie międzywojennym stał się najsłynniejszym kurortem Polski.
Odpoczywały tu elity polityczne i wojskowe II Rzeczypospolitej, m.in. prezydent Ignacy Mościcki, minister Józef Beck oraz marszałek Edward Rydz-Śmigły. Działania wojenne zniszczyły Augustów w 70%. Zaraz po wojnie rozpoczęto odbudowę gospodarczą.
W grudniu 1970 r. miasto uzyskało częściowe uprawnienia uzdrowiska, a w 1976 roku zaczęło działać sanatorium „Budowlani”.
W końcówce lat 60-tych dokonano też pierwszych odwiertów głębinowych, odkrywając pokłady wody zdrojowej. W 1972 roku rozpoczęto produkcję wody mineralnej „Augustowianka”, która wydobywana jest z jednego z najgłębszych ujęć w Polsce (482 m) zlokalizowanego w samym sercu Puszczy Augustowskiej.
W 1993 r. miasto uzyskało pełen status uzdrowiska. Fundusze unijne umożliwiły budowę m.in. bulwarów spacerowych nad rzeką Nettą i jeziorem Necko.
W 1999 r. otwarto w Augustowie pierwszy w Polsce wyciąg do nart wodnych.
Miasto cały czas się rozwija pod kątem turystyki, nasi goście więc z pewnością nie będą się u nas nudzić.

W miejscowościach uzdrowiskowych w Polsce pobierana jest opłata uzdrowiskowa od wszystkich osób fizycznych przebywających w danym miejscu dłużej niż dobę

Źródło: http://www.augustow.pl/pl