Augustów jest miastem posiadającym wyjątkowe właściwości klimatyczne i wysokie walory krajobrazowe. To znakomite miejsce dla osób, które chcą uciec od wielkomiejskiego zgiełku. Otoczony jest kilkunastu jeziorami z urozmaiconą linią brzegową, piaszczystymi plażami i nierzadko wysokimi skarpami oraz rozległą Puszczą Augustowską.

Augustów to też wodna stolica północno-wschodniej Polski, doskonałe miejsce na spływ kajakowy, żeglowanie, rejs statkiem, katamaranem czy gondolą. Aktywnie czas spędzą tu biegacze, rowerzyści, pasjonaci jazdy konnej czy nordic walking. A dzięki Centrum Nurkowemu Adriatic uroki Augustowa i okolic będą mogli również podziwiać płetwonurkowie z całej Polski.

Malownicze widoki, czyste powietrze i woda w jeziorach, relaksujące lasy sosnowo świerkowe, nienaruszona natura i życzliwi mieszkańcy – to wszystko tylko w Augustowie! W 2014 r. Augustów został uhonorowany tytułem „Najmilszego miasta w Polsce” w 2 edycji projektu „Milka. Wybierzmy najmilsze miasto w Polsce”.

Krajobraz ziemi augustowskiej kształtowany był przez zlodowacenia. Wody z topniejącego lodowca żłobiły rynny, które wypełniały się wodą tworząc jeziora rynnowe, które są stosunkowo nieduże pod względem powierzchni, ale dość głębokie. Zasilane są przez rzeki i źródła a w mniejszym stopniu przez wody opadowe. Augustowskie wody są czystsze niż w innych regionach kraju. Ma na to wpływ głównie bogata szata roślinna.

Tereny dzisiejszego Augustowa do końca XIII były zamieszkiwane przez plemię Jaćwingów, pokonanych w 1283 roku przez Zakon Krzyżacki.
Tymi terenami zachwycił się król Zygmunt II August, który postanowił założyć tu miasto. Augustów ze względu na korzystne położenie szybko się rozwijał.Już w okresie międzywojennym Augustów stał się najsłynniejszym kurortem Polski.
Odpoczywały tu elity polityczne i wojskowe II Rzeczypospolitej, m.in. prezydent Ignacy Mościcki, minister Józef Beck oraz marszałek Edward Rydz-Śmigły. Działania wojenne zniszczyły Augustów w 70%. Zaraz po wojnie rozpoczęto odbudowę gospodarczą.
W grudniu 1970 r. miasto uzyskało częściowe uprawnienia uzdrowiska, a w 1976 roku zaczęło działać sanatorium „Budowlani”.
W końcówce lat 60-tych dokonano też pierwszych odwiertów głębinowych, odkrywając pokłady wody zdrojowej. W 1972 roku rozpoczęto produkcję wody mineralnej „Augustowianki”, która wydobywana jest z jednego z najgłębszych ujęć w Polsce (482 m) zlokalizowanego w samym sercu Puszczy Augustowskiej.
W 1993 r. miasto uzyskało pełen status uzdrowiska. Fundusze unijne umożliwiły budowę m.in. bulwarów spacerowych nad rzeką Nettą i jeziorem Necko.
W 1999 r. otwarto w Augustowie pierwszy w Polsce wyciąg do nart wodnych.
W 2014 r. otwarta została obwodnica Augustowa, która usunęła ruch ciężarowy z miasta.
Miasto cały czas się rozwija pod kątem turystyki, nasi goście więc z pewnością nie będą się u nas nudzić.

W miejscowościach uzdrowiskowych w Polsce pobierana jest opłata uzdrowiskowa od wszystkich osób fizycznych przebywających w danym miejscu dłużej niż dobę

Źródło: http://www.augustow.pl/pl